WYSZUKIWARKA  


   

ANKIETA SATYSFAKCJI PACJENTA  

   

MEDYCZNE BAZY DANYCH  

   

OŚRODEK WCZESNEJ DIAGNOSTYKI RZS  

   

 

   

WSPARLI SZPITAL  

   
google hack

Takiego automatu nie ma nikt inny w Polsce

Usprawnia pracę, zwiększa bezpieczeństwo, pozwala na oszczędności. To automatyczny system zarządzania jednostkową dawką leku, który od listopada działa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Według danych Amerykańskiego Instytutu Medycyny nawet 98 tysięcy zgonów rocznie spowodowanych jest błędnym podaniem leku. Aby zminimalizować to ryzyko stworzono scentralizowany systemu przygotowywania indywidualnych dawek leku (unit dose). Szpital św. Barbary to teraz pierwszy szpital w Polsce korzystający z tego rozwiązania.

Infrastruktura apteki szpitalnej w budynku szpitala powstała jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku i od tamtego czasu nie była gruntownie modernizowana. Dzięki nowym inwestycjom nie tylko wzrosło bezpieczeństwo pacjentów, ale i podniósł się standard pracy personelu. Zainstalowany w aptece automatyczny system pakowania, przechowywania oraz wydawania indywidualnych dawek leku został zintegrowany ze szpitalnym systemem informatycznym. Dzięki temu w całym procesie przepisywania i dostarczania leku ograniczono możliwość pomyłki. Teraz lekarz zeskanuje kod z opaski na nadgarstku pacjenta. Na tablecie zaznaczy jakie leki i w jakich dawkach powinien przyjmować pacjent, a automat pracujący w aptece przygotuje odpowiednią paczkę.

– Badania wskazują, że rozwiązania zautomatyzowane oparte na przygotowaniu indywidualnych dawek leków dla każdego pacjenta, pozwalają oszczędzić średnio 15 – 20 %  ilości wydawanych na oddziały leków – przytacza dane Tomasz Grabiak, Prezes Zarządu Logzact, która to firma dostarczyła do Szpitala św. Barbary i wdrożyła system PillPick produkowany przez szwajcarską spółkę Swisslog Holding AG. – W Polsce jako pierwszy na zastosowanie systemu zarządzania jednostkowymi dawkami leków dla pacjentów pacjentów, zdecydował się sosnowiecki szpital – dodaje.

Modernizacja apteki szpitalnej kosztowała 10 mln zł. Ponad 2,7 mln wydano na prace budowlane ( w tym stworzenie pracowni leków cytostatycznych oraz żywienia pozajelitowego) 6,7 mln zł spożytkowano na system automatycznej dystrybucji leków, a 470.000 zł wydano na meble i inny sprzęt. Pieniądze pochodzą z dotacji Samorządu Województwa Śląskiego (2,9 mln), środków unijnych (5,75 mln) oraz wkładu własnego szpitala (1,3 mln)

– Przebudowa apteki szpitalnej to kolejny etap kompleksowej modernizacji naszego szpitala – informuje Iwona Łobejko, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu – Oddaliśmy do użytku 5 nowych sal operacyjnych, wyremontowaliśmy 8 pięter z salami dla pacjentów, utworzyliśmy profesjonalne lądowisko z rękawem do transportu pacjentów, uruchomiliśmy Bank Tkanek i Komórek, a od października możliwa jest u nas zdalna rejestracja. Co najważniejsze – zrobiliśmy to wszystko nie przerywając normalnej pracy szpitala. To u nas ląduje 85% śmigłowców ratunkowych niosących pomoc w województwie śląskim, to nasi lekarze ratowali życie górników poszkodowanych w KWK Wesoła.

   
   
   

AKTUALNOŚCI  


Karta Praw Pacjenta w języku Braill’a

Informujemy, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im [ ... ]

Czytaj więcej...