WYSZUKIWARKA  


   

ANKIETA SATYSFAKCJI PACJENTA  

   

MEDYCZNE BAZY DANYCH  

   

OŚRODEK WCZESNEJ DIAGNOSTYKI RZS  

   

 

   

WSPARLI SZPITAL  

   
google hack

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

 

 

Światowy Dzień Rzucania

Palenia Tytoniu

 

 

W roku 2015 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 19 listopada

 

Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.

 

W związku z tym dla biernych i czynnych palaczy tytoniu zespół pielęgniarek, lekarzy i dietetyków WSS nr 5 organizuje akcje edukacyjne. Poza tym na stronie internetowej Szpitala w Zakładce dla pacjentów (edukacja pacjentów) znajduje się prezentacja multimedialna "Czy wiesz, że palenie zabija?"

 

Celem edukacji jest trwała zmiana zachowań zdrowotnych, poprzez zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej oraz braku poszanowania prawa osób niepalących do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, a także:

 

·zmniejszenie liczby osób palących przy dzieciach i kobietach w ciąży,

 

·zmniejszenie liczby osób będących biernymi palaczami,

 

·eliminowanie zdrowotnych skutków biernego palenia,

 

·edukacja osób palących, aby nie palili w miejscach objętych zakazem palenia, a także w miejscach nie ujętych w ustawie, a z których korzystają również osoby niepalące (np.klatka schodowa, plaża, park, wejścia do budynków, przejścia dla pieszych),

 

zwrócenie uwagi osobom palącym, że palenie w otoczeniu osób niepalących może być odbierane jako brak szacunku oraz brak poszanowania prawa osób niepalących do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

 

 

Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne

 

Osoby palące są narażone na:15 nowotworów, kilkadziesiąt chorób kardiologicznych, układu oddechowego i innych narządów. Wraz z utratą zdrowia, pogarsza się też wygląd. Nasz skóra traci elastyczność i jędrność. Palenie przyspiesza powstawanie zmarszczek, sprzyja pojawianiu się przebarwień i kamienia na zębach, nieświeżego oddechu czy zżółknięcia palców. Kobiety palące w ciąży narażone są na zwiększone ryzyko poronienia i innych problemów związanych z donoszeniem ciąży.

 

Rzucenie palenia zawsze się opłaca, obojętnie ile masz lat.

 

Spada tempo bicia serca już po 20 minutach po rzuceniu palenia

 

Poziom tlenu normalizuje się po 8 godzinach od rzucenia palenia

 

Ryzyko zawału spada i poprawia się funkcjonowanie płuc, 2 tygodnie do 3 miesięcy po rzuceniu palenia

 

Zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu, 1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia

 

Spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową –rok po rzuceniu palenia

  

Rzucając palenie już dziś:

 

 • łatwiej będzie Ci oddychać, będziesz otrzymywać więcej tlenu

 • będziesz mieć więcej energii

 • zmniejszy się ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i częstość kaszlu

 • poprawi się Twoje samopoczucie i poczucie wartości

 • poprawi się Twoja kondycja fizyczna i psychiczna – zwiększy się odporność na stres
  i przeciwności

 • potrawy będą pachniały i smakowały lepiej

 • twoja skóra i paznokcie będą w lepszym stanie, będziesz mieć mniej zmarszczek

 • twoje ubranie, włosy i mieszkanie będą pachniały ładniej

 • oszczędzisz pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na inne cele

 

Zespół ds. Promocji Zdrowia

 

 

 

 

   
   
   

AKTUALNOŚCI  


Karta Praw Pacjenta w języku Braill’a

Informujemy, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im [ ... ]

Czytaj więcej...