100 książek "ABC Empatii" przekazane przez Czepczyński Family Foundation

 Zdjęcie
Wczoraj, 26 września 100 sztuk podręczników „ABC Empatii”, które w bardzo przystępny sposób wyjaśniają dzieciom na czym polegają różne dysfunkcje dotyczące ich rówieśników, trafiło do Klinicznego Oddziału Okulistyki naszego szpitala.

Komplet ciekawych, pięknie wydanych książek na ręce kierownika Klinicznego Oddziału Okulistyki dr hab. n. med. Dariusza Dobrowolskiego oraz pielęgniarki oddziałowej Joanny Tarnowskiej, przekazał Tomasz Jakubiec, doradca zarządu Fundacji Czepczyński Family Foundation.

- Do naszego oddziału trafiają dzieci z bardzo różnymi schorzeniami. Naszym zadaniem jest jednak traktować wszystkich naszych pacjentów jak osoby zdrowe. Tak, by się nie wyróżniały i miały poczucie braku ograniczeń – zwrócił uwagę dr hab. n. med. Dobrowolski. - Nasz oddział zyskał ciekawą i bardzo ważną lekturę, nawet dla dzieci, które nie widzą. Mają oni przecież rodziców, opiekunów, a także urządzenia elektroniczne, które bardzo ułatwiają życie. Cieszymy się także, że książki są również w języku Ukraińskim, ponieważ w każdy wtorek w poradni nie brakuje pacjentów z kraju objętego wojną. Żyjemy w czasach w których my dorośli musimy uczyć dzieci empatii, ale i my niejednokrotnie uczymy się jej od nich. Dlatego kwestie poruszono w tej książce są tak ważne i dziękujemy za wzbogacenie naszej oddziałowej biblioteczki w tę pozycję - dodał.

Obok dyrektora naszego szpitala Krzysztofa Kowalika w przekazaniu uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego: Aldona Węgrzynowicz, Dyrektor Departamentu Inwestycji i Projektów oraz Członek Zarządu, Krzysztof Klimosz.

- To niezwykle wartościowa oraz potrzebna inicjatywa i bardzo dziękuję Fundacji Rodziny Czepczyńskich za przygotowanie tego wydawnictwa. Warto wspomnieć, że ambasadorem i współautorem tego projektu był świętej pamięci senator Marek Plura, który najlepiej wiedział jak ważna jest kwestia uwrażliwiania ludzi, a zwłaszcza tych najmłodszych na potrzeby, mierzących się z niepełnosprawnościami i chorobami koleżanek i kolegów – podkreślił pan Krzysztof Klimosz, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

W akcję włączyło się Zagłębie Sosnowiec. Dzięki temu książki, które trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu stały się jeszcze bardziej wyjątkowe, bo zostały podpisane przez jednego z piłkarzy Tymoteusza Klupsia. W przedsięwzięcie zaangażowali się także przedstawiciele Stowarzyszenia Kibiców Niepełnosprawnych Zagłębia Sosnowiec, które reprezentował Tomasz Zając.